Festival znanosti u Strukovnoj školi Pula
Autor: Betina Boban, 4. 5. 2023.

Učenici 3.b razreda (smjer: Tehničar nutricionist) sudjelovali su na predavanju i radionici „Zaštita prirode“ s nastavnicom Ivanom Koić. Na predavanju i radionici sudjelovao je i 3.d razred (smjer: Tehničar nutricionist) u pratnji nastavnice Elvedine Korda. Na predavanju su se učenici upoznali s nacionalnim parkovima i parkovima prirode - učenici su dobili zadatak da na karti Hrvatske pronađu i označe sve nacionalne parkove i parkove prirode. Svako zaštićeno područje kratko je predstavljeno, a na kraju radionice učenici su ispisali poruke o važnosti očuvanja prirode. Cilj radionice je bio upoznati učenike sa zaštićenim područjima, njihovim specifičnostima i lokacijama na kojima su smještena.

Uz suradnju Strukovne škole Pula i voditelja Laboratorija za umjetnu inteligenciju i robotiku pri Tehničkom fakultetu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli održano je predavanje i radionica „Miris kao marketinški alat 21. stoljeća (eko-tehno art) ˗ Izrada mirisnih difuzora uz pomoć 3D tiska“, uz vodstvo nastavnice Ivne Bevanda i Svena Maričića (izvanredni profesor na Tehničkom fakultetu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli). Sudionici su imali priliku kreirati posebne modele mirisnih difuzora inspirirane kulturnom i prirodnom baštinom.

Učenici 3.d razreda sudjelovali su u istraživanju „Verudela - utjecaj društva i okoline na čistoću plaža“ pod vodstvom nastavnica Marine Jantoš Grubešić i Elvedine Korda. Učenici su imali zadatak istražiti onečišćenje i vrste otpada na pulskim plažama - Ambreli, Havajskoj plaži i Saccorgiani. Rezultate njihovog istraživanja pogledajte u video-prilogu:

Verudela - utjecaj društva i okoline na čistoću plaža, autor: Marina Grubešić

Nastavnice Marija Došen i Mirna Gruić održale su predavanje „Zdravlje je u prirodi i društvu“ o utjecaju prirode i društva (zajednice) na zdravlje pojedinca, o povezanosti prirode i svih živih bića - budući da pozitivan odnos prema prirodi vodi prema pozitivnim društvenim promjenama. Održana je i radionica „Zdravlje je u čaši“ na kojoj su učenici izradili voćne napitke za jačanje imunološkog sustava. Ovom radionicom željela se osvijestiti važnost unosa voća i povrća te se prisjetiti svih dobrobiti koje prirodni sokovi imaju za naš organizam - „Sve što putem hrane unosimo u organizam, gradi nas i mijenja, a o tome što smo unijeli ovisi naša snaga, naše zdravlje i naš život.“ (Hipokrat)