MZO dodijelilo značajna sredstva projektu Izrada i sadnja eko vrta te izolacija aktivnih tvari iz biljaka u sklopu izvannastavne aktivnosti „Mladi istraživači“
Ministarstvo znanosti i obrazovanja dodijelilo je Strukovnoj školi Pula 3.900,00 eura za provedbu projekta Izrada i sadnja eko vrta te izolacija aktivnih tvari iz biljaka u sklopu izvannastavne aktivnosti „Mladi istraživači“. Cilj je projekta približiti učenicima važnost ekološkog uzgoja ljekovitog i aromatičnog bilja i potaknuti ih na istraživanje i primjenu metoda u izradi drvenih gredica, sadnji i uzgoju biljaka, izolacije aktivnih tvari iz njih, primjeni u izradi kozmetičkih pripravaka te djelovanja na ljudski organizam, uz primjenu digitalne tehnologije.
Zainteresirani učenici smjera kozmetičar, tehničar nutricionist te stolar tijekom školske godine 2023./24. provodit će razne aktivnosti s nositeljicama projekta nastavnicama biologije i kemije: Dunjom Ćosić i Ines Mikuleta kao i s drugim uključenim sudionicima: nastavnica stručnih predmeta za smjer tehničar nutricionist Marija Došen, nastavnik stručnih predmeta za smjer stolar Bruno Mladossich, nastavnica stručnih predmeta za smjer kozmetičar Alisa Goražda Gaši, nastavnik hrvatskog jezika i povijesti Semir Koljić te vanjskim suradnicima Centra za istraživanje materijala Istarske županije – METRIS.
Učenicima i nastavnicima želimo uspješan rad!
Strukovna škola Pula u suradnji s HUiU predstavlja projekt “Modometrija 2050”
U ponedjeljak, 22. siječnja 2023. godine, u 11 sati, Hrvatsko udruženje inovativnih umjetnika (HUiU) u suradnji s Strukovnom školom Pula predstavlja projekt – MODOMETRIJA 2050: moda budućnosti. Lokacija događaja je HUiU galerija, smještena na Zagrebačkoj 27 u Puli.
Na promociji će sudjelovati ključni akteri ovog inovativnog projekta. Ravnatelj škole, Ivo Bebek, mentorice-profesorice Ivna Bevanda i Katja Velkavrh, te autorski tim HUiU-a, uključujući Katju Klibu, Ivanu Tomić (mentorica radionice Modnog snimanja i fotografkinja) i Kristinu Nefat, će predstaviti viziju budućnosti mode.
Autor, snimatelj i montažer promotivnog videa, Alen Špionjak, donosi vizualni prikaz projekta, dok će učenice Strukovne škole potpisati styling modela u samom videu. Uz to, istaknute gošće dizajnerice u promotivnom videu su Valentina Sedlić, pobjednica 2021. godine, te Lorena Vitez, pobjednica 2022.
Ovogodišnje pobjednice, Nastasija Vasić iz Srbije (14-19 godina) i Valentina Pliško iz Hrvatske (20-25 godina), nagrađene su novčanom potporom od 200 eura u svakoj kategoriji, potičući ih na daljnji rad u području mode.
Projekt MODOMETRIJA je informativno-edukativni poduhvat HUiU-a, kontinuirano provođen od 2017. godine. Središnja ideja projekta leži u organizaciji istoimenog online multimedijalnog događaja, gdje mladi, neafirmirani modni dizajneri od 14 do 25 godina iz Pule i država bivše Jugoslavije prezentiraju svoj rad javnosti.
Projekt je rezultat sinergije primijenjenih i audiovizualnih umjetnosti, uz aktivnu suradnju mentora, uključujući članove HUiU-a, afirmirane modne dizajnere, profesore srednjih škola, grafičke dizajnere i druge stručnjake. Učenici Strukovne škole Pula od 2017. godine sudjeluju u projektu, potpisujući šminku, frizure, te prateći sve aspekte produkcije.
Nagrade za najbolje dizajnere dodjeljuje stručni žiri, sastavljen od Elice Iljoska, Lare Bagar, Katje Klibe, Ivane Tomić i Kristine Nefat. Vrednuje se usklađenost s temom natječaja, skice mini kolekcije, izvedba odabranog modela te tehnička izvedba.
Projekt MODOMETRIJA sufinanciran je sredstvima Zaklade Kultura nova, Grada Pule i Istarske županije.
Preuzeto s:
https://www.regionalexpress.hr/site/more/strukovna-shkola-pula-u-suradnji-s-huiu-predstavlja-projekt-modometrija-2050#google_vignette
Radionice za roditelje “Uspješno roditeljstvo”
U okviru projekta pod nazivom "Radionice za roditelje učenika osnovnih i srednjih škola grada Pule – Uspješno roditeljstvo", u Strukovnoj školi Pula za roditelje učenika 1. razreda organiziraju se edukativne radionice. Radionice organizira Udruga za osobni rast i razvoj "Odiseja" iz Pule, a financira ih Grad Pula. Cilj radionica je unaprijeđivanje roditeljskih vještina i kompetencija. Voditeljice radionica su pedagoginja Škole Ljiljana Meščić Blažević i soc. radnica Denise Vojvoda Scrobe.
Radionice se održavaju u prostoru Škole, jedanput tjedno, kroz osam susreta, a započinju 24. listopada 2023. godine u 17.00 sati.
Biosigurnost i biozaštita
Nastavnice Mateja Lukac, Marina Jantoš Grubešić i Ines Mikuleta zajedno sa svojim učenicima sudjelovale su u projektu Biosigurnost i biozaštita.
Nastavnica Ines Mikuleta je s učenicima 1.a razreda izradila reciklirani papir.
Izrada recikliranog papira, autor: boban.betina
Zbrinjavanje otpada – upute (nastavnica Ines Brkić i 1.a razred), autor: boban.betina
Učenici 3.b razreda (Ivona Banović, Alan Jehnić, Noel Adamović, Karla Bulić, Martina Smoljan, Paola Brženda, Eleonora Mocko) su sa razrednicom Matejom Lukac radili na proizvodnji bioenzima za čišćenje i raznim plakatima na tu temu.
BIO ENZIM – TEKUĆE ORGANSKO GORIVO I ČUVAR OKOLIŠA (nastavnica Mateja Lukac i 3.b, smjer Tehničar nutricionist), autor: boban.betina
Zlikovci u kućanstvu (3.b razred, smjer: Tehničar nutricionist), autor: boban.betina
S nastavnicom Marinom Jantoš Grubešić učenici 3.b razreda (Martina Smoljan, Dario Zović, Karla Bulić, Ivona Banović i Laura Žunić) izradili su plakate na temu biosigurnosti (vogralikovim lancem) te plakat na temu Prirodne i ratne katastrofe i zarazne bolesti, a sudjelovali su i na državnoj Smotri Biosigurnost i biozaštita
Prirodne i ratne katastrofe i zarazne bolesti (1000 × 700 mm), autor: Marina Grubešić
Martina Smoljan, 3.b
Institucionalizacija zavičajne nastave Istarske županije – Jug Istre u rimsko doba
U Strukovnoj školi Pula i ove godine se provodio projekt Institucionalizacija zavičajne nastave Istarske županije. Voditelj projekta u našoj Školi je nastavnik Semir Koljić, a ove godine istraživali smo "Jug Istre u rimsko doba" – cilj je bio upoznati učenike s rimskom baštinom naše regije, razviti kod učenika sklonost prema tom dijelu povijesti te osvijestiti važnost očuvanja kulturnih spomenika i oživljavanja povijesti za očuvanje istarskog identiteta. Učenici su kroz različite predmete ove školske godine istraživali rimsku svakodnevicu u Istri.
Nastavnice Ines Mikuleta i Mateja Lukac su s učenicima izradile sapune od maslinova ulja, potaknute činjenicom da je istarsko maslinovo ulje bilo jedno od najcjenjenijih u razdoblju antike, a osim poznatih blagodati za prehranu, od maslinova ulja izrađivali su se i proizvodili razni proizvodi. Nakon što su prošli proces saponifikacije, sapuni su bili prezentirani u Poreču na Festivalu zavičajnosti za srednje škole 23. svibnja 2023. godine.
U sklopu projekta organiziran je i izlet u Nacionalni park Brijuni 17. svibnja, na kojem su prisustvovali 2.a i 2.b razred u pratnji nastavnika te su uz stručno vodstvo obišli sve arheološke lokalitete. Fotografije s izleta pogledajte u video-prilogu:
Jug Istre u rimsko doba, autor: boban.betina
Završen projekt “Annus Mirabilis 1922” – “Čudesna godina 1922.”
U petak 21. travnja 2023. godine, u sklopu manifestacije Noć knjige, u atriju TSŠ-S.M.S.I. Dante Alighieri Pula-Pola održan je program posvećen dovršetku multidisciplinarnog projekta "Annus Mirabilis 1922" – "Čudesna godina 1922." Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Istarske županije.
Otvorena je i prigodna izložba na kojoj su sve škole koje su sudjelovale u projektu izložile svoje radove te predstavile književnika/književnicu i književno djelo kojim su se na multidisciplinaran način bavile od početka školske godine. Koordinatorica i autorica projekta je knjižničarka Elda Pliško Horvat, a u projektu su sudjelovali učenici i nastavnici iz sljedećih škola: Talijanska srednja škola – Scuola Media Superiore Italiana Dante Alighieri Pula – Pola, Gimnazija Pula, Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula, Strukovna škola Pula, Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula, Pazinski kolegij – Klasična gimnazija Pazin, Srednja škola Zvane Črnja Rovinj. U prilogu možete vidjeti plakate koje su učenici izradili sa svojim mentorima i mentoricama. Portreti književnika i vizualni identitet projekta "Annus Mirabilis 1922" rad su Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula.
U projektu su sudjelovale učenice 3.b razreda (Ivona Banović, Karla Bulić i Martina Smoljan), učenici 2.d razreda (Endrit Ćenaj, Marsel Grbac, Jusuf Iljjazi, Dorijan Kojšor i Danijel Marjanović), a mentori učenicima su bili knjižničarka, nastavnice Mateja Lukac i Marija Došen te nastavnik Semir Koljić.
Naša Škola je, u suradnji sa Školom za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula, imala zadatak predstaviti život i djelo umjetnice Virginije Woolf. Uz proučavanje njenih djela i biografije, organizirali smo i jedan umjetnički performans – „Literarnu kavanu“ u Circolu.
Virginia Woolf – biografija, autor: boban.betina
Literarna kavana A1.pdf, autor: boban.betina
Unaprjeđenje školskog kurikuluma s ciljem promoviranja zdravog načina života
Unaprjeđenje školskog kurikuluma s ciljem promoviranja zdravog načina života

Strukovna škola Pula, zajedno s partnerima Udrugom Informo, Medicinskom školom Pula i Confindustria-om sa sjeverne Sardinije provela je projekt pod nazivom Unaprjeđenje školskog kurikuluma s ciljem promoviranja zdravog načina života/ Enhancing the School Curricula with the aim of promoting the Healthy Lifestyle.
Sveukupna je vrijednost projekta bila 190.730,63€. 93,67 % od ukupne vrijednosti je financirala Europska unija a ostatak je sufinancirala škola.
Ugovorno tijelo odgovorno za provedbu projekta bila je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, a natječaj je prijavljen na IV komponentu IPA programa – Razvoj ljudskih potencijala.
Projekt je bio usmjeren prvenstveno na učenike i profesore smjerova tehničari nutricionisti i kozmetičari i trajao godinu dana od potpisivanja ugovora: od 22. rujna 2012. do 21. rujna 2013.
Opći ciljevi projekta bili su:
- pomoć pri smanjenu problema nezaposlenosti pružajući studentima specifična znanja i alate kao bi postali relevantniji na tržištu rada, dajući i onima s manje mogućnosti veću šansu za zaposlenje.
- pridonošenje lokalnom i regionalnom razvoju poboljšanjem obrazovne ponude, zadovoljavanjem potreba tržišta rada za bolje obrazovanim profesionalcima u ključnim sektorima turizma i usluga građanima, te razvoj gospodarstva temeljenog na znanju i poboljšanju kvalitete rad i života.
Projekt je planirane ciljeve dosegao sljedećim aktivnostima:
- Edukacije za profesore – kozmetičari
- Edukacije za učenike – tehničari nutricionisti i kozmetičari
- Nabava opreme za wellness praktikum
- Edukacije za profesore – nutricionisti
- Nabava opreme za nutricionistički laboratorij
- Edukacija za sve profesore:
- Metodika
- Strani jezici
- Lifelong learning – MyEuropa
- Studijski posjet – Sardinia
- Vidljivost škole i projekta. Izrada:
- Logo projekta
- Redizajn web stranice škole
- Izrada monografije
- Video film
- TV emisije i press konferencije
- Sajam Zdravog života – predstavljanje škola i projektnih rezultata.